Sort by

~findlay has logged 48 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nocturna Artificialia

Nocturna Artificialia

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Flesh Eating Ghouls from Outer Space

Flesh Eating Ghouls from Outer Space

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★½
Edit this entry  
25
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mindwarp

Mindwarp

1991
×
★½
Edit this entry  
25
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
5ive Girls

5ive Girls

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom Museum: Random Forays Into the Vaults of Sir Henry Wellcome's Medical Collection

The Phantom Museum: Random Forays Into the Vaults of Sir Henry Wellcome's Medical Collection

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Absentia

In Absentia

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hospitals Don't Burn Down

Hospitals Don't Burn Down

1978
×
Read the review Edit this entry  
20
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
Read the review Edit this entry  
19
Stille Nacht II: Are We Still Married?

Stille Nacht II: Are We Still Married?

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anamorphosis

Anamorphosis

1991
×
Read the review Edit this entry  
18
The Comb

The Comb

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
Read the review Edit this entry  
18
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
East L.A. Warriors

East L.A. Warriors

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Urban Legends: Bloody Mary

Urban Legends: Bloody Mary

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Bushwhacked

Bushwhacked

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
This Unnameable Little Broom

This Unnameable Little Broom

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cabinet of Jan Švankmajer

The Cabinet of Jan Švankmajer

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
Accidental Exorcist

Accidental Exorcist

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Navy Seals

Navy Seals

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heaven's Burning

Heaven's Burning

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry