Sort by

~findlay🔮🔪 has logged 47 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Wedlock

Wedlock

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The American Astronaut

The American Astronaut

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Full Tilt Boogie

Full Tilt Boogie

1997
×
Edit this entry  
20
More Brains! A Return to the Living Dead

More Brains! A Return to the Living Dead

2011
×
Edit this entry  
19
Hype!

Hype!

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Singles

Singles

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
Read the review Edit this entry  
19
The Argument

The Argument

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs

Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Joe Spinell Story

The Joe Spinell Story

2001
×
Edit this entry  
18
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pray for Death

Pray for Death

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under Pressure: Making 'The Abyss'

Under Pressure: Making 'The Abyss'

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You're So Cool, Brewster! The Story of Fright Night

You're So Cool, Brewster! The Story of Fright Night

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Chainsaw Scumfuck

Chainsaw Scumfuck

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Einstein

Young Einstein

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Species: The Awakening

Species: The Awakening

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Species III

Species III

2004
×
★
Read the review Edit this entry  
15
Species II

Species II

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Glass Bottom Boat

The Glass Bottom Boat

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Pie

American Pie

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Watch the Shadows Dance

Watch the Shadows Dance

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ice

Ice

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Volcano

Volcano

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Small Crimes

Small Crimes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellgate

Hellgate

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scavengers

Scavengers

1987
×
Read the review Edit this entry  
01
Futuresport

Futuresport

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry