Sort by

jaxjax has logged 51 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sonata

Sonata

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Girl

My Girl

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Read the review Edit this entry  
05
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry