Sort by

Jay has logged 228 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry