Sort by

Jay has logged 219 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chicken Run: Dawn of the Nugget

Chicken Run: Dawn of the Nugget

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Church on Ruby Road

Doctor Who: The Church on Ruby Road

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonka

Wonka

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Who: The Star Beast

Doctor Who: The Star Beast

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hoard

Hoard

2023
×
Edit this entry  
22
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maestro

Maestro

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry