Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jay

Jay

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jay
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jay’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Conversations with Friends

    Conversations with Friends 2022

    Watched by Jay 15 May 2022 2

    when im in a worst irish accent competition and im against joe alwyn

  • Senior Year

    Senior Year 2022

    ★★ Watched by Jay 14 May 2022 5

    if i was in a coma for 20 years and woke up in euphoria high i would ask them to put me back

  • The Social Network

    The Social Network 2010

    ★★★★½ Rewatched by Jay 12 May 2022 7

    eduardo can work out the formula of comparing women based on their looks but cant work out why him and mark get no bitches

  • The Staircase

    The Staircase 2022

    Watched by Jay 11 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    casting call: "closeted gay man"

    casting director: "i know just the guy"

    casting director: *calls colin firth*

  • Jackass Number Two

    Jackass Number Two 2006

    ★★★ Rewatched by Jay 08 May 2022

    its how spike jonze has more jackass movie credits than serious directing credits for me

  • Dogtooth

    Dogtooth 2009

    ★★★★ Watched by Jay 07 May 2022 1

    yorgos’ family absolutely did not have live laugh love signs in their house

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by Jay 04 May 2022 12

    damn daniels!

  • The Package

    The Package 2018

    ★½ Watched by Jay 04 May 2022 2

    its times like these i really understand why netflix is constantly losing money

  • She's the Man

    She's the Man 2006

    ★★★ Watched by Jay 02 May 2022 8

    amanda bynes method acting to play a man is leagues above anything jared leto could accomplish

  • X

    X 2022

    ★★★ Watched by Jay 27 Apr 2022 5

    a24 in the studio like: yeah this script includes naked old people, release it

  • Tour de Pharmacy

    Tour de Pharmacy 2017

    ★★★★ Watched by Jay 25 Apr 2022

    thinking of how many 60+ year old people i can show this to and trick into thinking this is a real doc

  • Pet Sematary

    Pet Sematary 1989

    ★★★ Watched by Jay 23 Apr 2022

    bet those lorry drivers had a great roadkill point system going on

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 105

Review Tags

89
  • watched with iana
  • watched with rhiannon
  • watched with patrick
  • watched with charlie
  • watched with ross
  • watched with will
  • watched with jess
  • watched with lyanna
  • london film festival
  • watched with family
  • quaran-streamed
  • watched with graciela
  • uk premiere
  • watched with leon
  • watched with sayna
  • watched with harry
  • watched with adam
  • watched with ella
  • watched with oli
  • watched with kirst
  • watched with connor
  • watched with work
  • watched with sam
  • sundance
  • watched with dan
  • argo
  • watched with louis
  • screener
  • watched with yazz
  • cannes film festival
  • watched with ash
  • watched with nathan
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro