RSS feed for jay

jay has written 204 reviews for films during 2019.

  • Chef

    Chef

    ★★★½

    sets the unrealistic expectation twitter beef could propel my career into motion, im 4 years in and so far its a no show

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Reuniting With My Daughter After 15 Years GONE WRONG

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    it's called brand recognition and maybe if you had a fucking business that you were passionate about then you would know what it takes to run a fucking business but you DON’T

  • The Laundromat

    The Laundromat

    ★½

    just because steven soderbergh can make 4 films a year on his iphone x doesnt mean he should

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★

    im glad our world isnt like blade runner imagine how boring life would be

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★

    im joaquin on sunshine

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    i heard you paint houses

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    owl city ft carly rae jepsen did it better

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    me on a date: i love a good murder mystery

    chris evans trying to impress me: i've been a suspect in five cases

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★

    bold of this film to take such an anti-clown stance after the spooky clown autumn we just had, but i respect it

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    sets the unrealistic expectation my friends will surprise me one day with not only a beautiful painting of myself, but also they are being paid to spend time with me

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★½

    this one goes out for every gay student who wanted to fuck their english teacher