RSS feed for jay
  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    me on a date: i love a good murder mystery

    chris evans trying to impress me: i've been a suspect in five cases

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★

    bold of this film to take such an anti-clown stance after the spooky clown autumn we just had, but i respect it

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    sets the unrealistic expectation my friends will surprise me one day with not only a beautiful painting of myself, but also they are being paid to spend time with me

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★½

    this one goes out for every gay student who wanted to fuck their english teacher

  • The King

    The King

    ★★★

    must a movie be good? is it not enough to see robert pattinson mock timothee’s penis size almost to the point of tears?

  • La La Land

    La La Land

    ★★★½

    putting a light pause on logging everything i caught at bfi london film festival to shamelessly self promote my most recent alternate poster for la la land, which in less than a day has became my best selling and most popular on twitter! thank you to everyone who has shown an interest thus far and if youre yet to see it you can find the links below:

    view the poster here: twitter.com/yajpeg/status/1183819850860433411

    purchase a print here (all prints on sale): jaybennett.bigcartel.com/product/la-la-land-artwork-print

  • Waves

    Waves

    ★★½

    im already trying not to think of the meme potential to watching a teenager trash his room and punch a wall after getting a bad text what makes you think playing tyler the creator over it will help

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

    therapy: expensive

    tom hanks as mr rogers breaking the forth wall asking how you deal with anger: free (or the cost of a cinema ticket )

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    the second time in his career adam driver has screamed at his co-star “do not compare me to my father”

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★

    i hate to say i hope i dont sound ridiculous i dont know who Le Mans is. he could be walking down the street, i wouldnt know a thing. sorry to Le Mans.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    razzie redeemer winner adam sandler

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★½

    youll be glad to know this coming of age movie features many pool sequences