RSS feed for jay
  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★

    you know its a solid romance when you think the male lead is just an investor in the lead characters film and not her date

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★½

    one day, lorene scafaria was walking outside and saw a boy crying. she said to him "one day you'll make a critically acclaimed true story about business partners screwing each other over told entirely in one long flashback".

    that boy grew up to be david fincher.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★

    nasas next targeted recruitment program: daddy issues

  • The Death & Life of John F. Donovan

    The Death & Life of John F. Donovan

    ★★½

    how am i meant to take death and life of john f donovan seriously when its scored by my 2016 spotify playlist

  • Tall Girl

    Tall Girl

    ½

    size 13 nikes, she walked in the club like nobodys business

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★

    me, applying makeup, picking my best outfit and decorating my own crime scene before im murdered: gotta look good for jake

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★½

    you could call it a great FEET of cinema

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★½

    skarsgard and hader? call it a double bill

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    pelle only orchestrated the entire event because no said his damn name the right way consistantly

    directors cut, viewed at picturehouse central

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★½

    starting to think it should be socially acceptable to bully nerds again

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    hope chance the rapper knows his career peaked with this album cover appearing in spider-verse

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★

    12 years pining the same romantic partner? harry is definately a taurus