RSS feed for jay

jay has written 69 reviews for films rated ★★ .

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★

    bold of this film to take such an anti-clown stance after the spooky clown autumn we just had, but i respect it

  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★

    you know its a solid romance when you think the male lead is just an investor in the lead characters film and not her date

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★

    stop being original > plagiarise > get PRAISED for plagiarism > profit?

  • Ma

    Ma

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    so are we just gonna forget how the teenagers just left ashleigh in that burning building or are we too busy thinking about the phallic dick shot

  • Charlie's Angels: Full Throttle

    Charlie's Angels: Full Throttle

    ★★

    its comforting justin theroux's hairline hasnt gotten better or worse in 17 years hes always been a walking mcdonalds M

  • Johnny English Reborn

    Johnny English Reborn

    ★★

    ironically rosamund pike and daniel kaluuya both asked for new Agents after this

  • Wine Country

    Wine Country

    ★★

    a fine edition to the "amy poehler falling down steep hills" multimedia universe

  • Tolkien

    Tolkien

    ★★

    youre tolk-ien the piss right

  • The Perfect Date

    The Perfect Date

    ★★

    girls you dont need to pay noah centurian to be pretentious in an art gallery just get a tinder account in a city and hundreds of softboys will do it for free

  • The Fault in Our Stars

    The Fault in Our Stars

    ★★

    what if we accidently kissed 🤔🤭 in the anne frank house 😂😳🙈

  • Five Feet Apart

    Five Feet Apart

    ★★

    to build further upon the "cuz theyre not gay" joke a few dozen have said i couldnt help but notice the header image includes a hot tub. someone did this on purpose and i will not rest until i find out who

  • Spring Breakers

    Spring Breakers

    ★★

    selena gomez: dont worry guys, i have a plan
    [selena gomez has left the game]