RSS feed for jay

jay has written 79 reviews for films rated ★★★ .

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★

    im glad our world isnt like blade runner imagine how boring life would be

  • The King

    The King

    ★★★

    must a movie be good? is it not enough to see robert pattinson mock timothee’s penis size almost to the point of tears?

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

    therapy: expensive

    tom hanks as mr rogers breaking the forth wall asking how you deal with anger: free (or the cost of a cinema ticket )

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★

    i hate to say i hope i dont sound ridiculous i dont know who Le Mans is. he could be walking down the street, i wouldnt know a thing. sorry to Le Mans.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★

    nasas next targeted recruitment program: daddy issues

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★

    is it the gay 80s musician cinematic universe or the manager john reid is a snake cinematic universe

  • Chasing Happiness

    Chasing Happiness

    ★★★

    jonas brothers getting their own documentary over the real star of camp rock? call it what it is. sexism

  • Always Be My Maybe

    Always Be My Maybe

    ★★★

    im sure it took keanu a lot of effort not to cause a mass shoot out in that neon lit restaurant

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★

    i love the attention to detail into making the men look as boring in the films met gala as they do in the real thing every single year

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    copaganda but ill accept it

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★

    the whole tangent of the 3rd band member retiring to live on a farm is the motivation daniel day lewis needed for phantom thread

  • Limitless

    Limitless

    ★★★

    me after landing the fuel meter exactly on £30