RSS feed for jay

jay has written 137 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    it's called brand recognition and maybe if you had a fucking business that you were passionate about then you would know what it takes to run a fucking business but you DON’T

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★

    im joaquin on sunshine

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    i heard you paint houses

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    owl city ft carly rae jepsen did it better

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    me on a date: i love a good murder mystery

    chris evans trying to impress me: i've been a suspect in five cases

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    razzie redeemer winner adam sandler

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★

    closing gusto’s due to a rat problem must have caused a roDENT in their bank account

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★

    me, applying makeup, picking my best outfit and decorating my own crime scene before im murdered: gotta look good for jake

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    pelle only orchestrated the entire event because no said his damn name the right way consistantly

    directors cut, viewed at picturehouse central

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    hope chance the rapper knows his career peaked with this album cover appearing in spider-verse

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★

    12 years pining the same romantic partner? harry is definately a taurus

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★

    no more tinder just carrie fisher and her rolodex picking your ideal mate