RSS feed for jay

jay has written 34 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Reuniting With My Daughter After 15 Years GONE WRONG

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    dinner with papaw tonight...❤️ he made 12 lobsters for all 6 wickies and only one showed. 😢 love him

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    before we go on a 9 hour quest to dispose of some cheap jewellery anyone wanna admit they got a crush on me

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    oh dae-su: licks lee woo-jins feet
    tarantino: god i wish that were me

  • L'Observateur

    L'Observateur

    ★★★★★

    brave of cannes film festival to think its relevant without giving this the palme d'or

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    me when christoph waltz smoothly talks his way out of death threatening situations: thats my aesthetic that is what i want to achieve

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    tarantino briefing his cast to say the n-word every sentence: some of y'all about to be real mad at me, but it must be said

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    neiman watch out for that chair! oh my god hes wearing airpods and cant hear us oh my god

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★★

    HEY DAVID COULD YOU LIGHTEN UP your film A LITTLE

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i hope paul thomas anderson wrote in the script "closing scene, bowling alley, daniel STRIKES eli" and lightly chuckled to himself while playing wii bowling

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    originally i saw this and my leg gave out so i left the cinema for 5 minutes at the point rachel weisz wakes up in the brothel and i came back when rachel returns to the house and as i sat down emma stone started explaining everything that happened as if the film knew i left too and thats when i realised this is the best film ive seen in the last 3 years