Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 186 Films watched
  • 15.5 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Ex Machina

Jan 6

Most Watched

The Nice Guys

4 times

Jigsaw

3 times

Gone Girl

twice

The Greatest Showman

twice

Free Fire

twice

Last Film

Gone Girl

Dec 29

Genres, countries & languages

Horror
71 films
Action
65 films
Drama
63 films
Thriller
61 films
Sci Fi
47 films
Mystery
35 films
Adventure
35 films
Crime
35 films
Comedy
34 films
Fantasy
29 films
USA
168 films
UK
52 films
Canada
19 films
France
13 films
Germany
8 films
Australia
6 films
Spain
6 films
Czechia
3 films
Japan
3 films
Mexico
3 films
English
182 films
Spanish
18 films
German
16 films
French
12 films
Japanese
10 films
Italian
7 films
Russian
5 films
Chinese
4 films
Arabic
4 films
Norwegian
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 196

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jay’s most liked review

Psycho

Psycho

★★★★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

marion: im taking a shower
norman: without me? ;) :P xx

More reviews

Jay’s most liked list

The Dark Knight Rises
Mad Max: Fury Road
Locke

tom hardy invents an accent

is it british? is it australian? we may never know

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Scary or Die
Average weighted rating:

1.8

Films Jay watched in 2017

  • Gone Girl
  • The Greatest Showman
  • They Live
  • The Greatest Showman
  • Elves
  • The Polar Express
  • Elf
  • Krampus
  • The Wolverine
  • Vile
  • Bright
  • Free Fire
  • The Shape of Water
  • The Robbery
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Rosemary's Baby
  • Hostel: Part II
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Murder on the Orient Express
  • mother!
  • Justice League
  • The Disaster Artist
  • Wonder
  • The Nice Guys
  • Logan
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Arrival
  • The Death of Stalin
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Dawn of the Dead
  • Jigsaw
  • Reservoir Dogs
  • Return to Oz
  • The Nice Guys
  • [REC]³ Genesis
  • The Fly
  • Thor: Ragnarok
  • Ant-Man
  • Jigsaw
  • Scary or Die
  • The Shining
  • Dunkirk
  • Saw V
  • The Divide
  • Jigsaw
  • Saw VI
  • The Witch
  • The Conjuring
  • Boyhood
  • Whiplash
  • The Snowman
  • The Hills Have Eyes
  • Happy Death Day
  • Blade Runner 2049
  • Psycho
  • The Evil Dead
  • Leatherface
  • Blade Runner
  • Enemy
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Deathgasm
  • mother!
  • It
  • X-Men: Apocalypse
  • It
  • The Dark Tower
  • Oldboy
  • Mad Max 2
  • 13 Sins
  • I Spit on Your Grave III: Vengeance is Mine
  • Nerve
  • You're Next
  • Death Note
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Thing
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Cabin Fever
  • The Belko Experiment
  • Aliens
  • Whiplash
  • Hostel: Part II
  • Hostel
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Saw 3D
  • Pulp Fiction
  • Inglourious Basterds
  • Atomic Blonde
  • The Devil's Rejects
  • Hot Fuzz
  • 31
  • Martyrs
  • The Circle
  • Dunkirk
  • The Cat in the Hat
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Texas Chainsaw 3D
  • Natural Born Killers
  • The Lady in the Van
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baby Driver
  • Raw
  • Chicken Run
  • The Thing
  • Sorority Row
  • Death Proof
  • Sausage Party
  • Se7en
  • Okja
  • John Wick: Chapter 2
  • Blair Witch
  • Four Lions
  • The Bad Batch
  • Hobo with a Shotgun
  • The Neon Demon
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Inside Llewyn Davis
  • Life
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Hateful Eight
  • The Nice Guys
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Free Fire
  • The Mummy
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Babadook
  • Splinter
  • Ex Machina
  • WΔZ
  • The Prestige
  • Trainwreck
  • X-Men: Days of Future Past
  • Rings
  • Re-Animator
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Raw
  • Funny Games
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Alien³
  • Alien
  • The Social Network
  • The Promise
  • Mamma Mia!
  • Inglourious Basterds
  • Silence
  • Suicide Squad
  • Alien: Covenant
  • The Strangers
  • Gone Girl
  • Catwoman
  • The Nice Guys
  • Mad Max: Fury Road
  • Carol
  • The Belko Experiment
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Fate of the Furious
  • Movie 43
  • Moana
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Power Rangers
  • Enemy
  • The Dark Knight
  • Get Out
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • The Killing Room
  • Fermat's Room
  • RoboCop
  • Lucy
  • Beauty and the Beast
  • Amy Schumer: The Leather Special
  • Moonlight
  • The Hitcher
  • Star Trek Into Darkness
  • Her
  • Logan
  • 10 Cloverfield Lane
  • Eloise
  • Criminal
  • The Lego Batman Movie
  • Split
  • Lion
  • Nerve
  • Moonlight
  • La La Land
  • Silence
  • Ex Machina

World map

Highly rated films Jay is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • I Dream in Another Language
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more