Highest rated films

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • L'Observateur

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 228 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

High School Musical

Jan 1

Most Watched

Midsommar

4 times

The Social Network

4 times

Little Women

3 times

Marriage Story

3 times

The Lighthouse

3 times

Last Film

Wrong Turn 6: Last Resort

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
133 films
Comedy
72 films
Thriller
63 films
Crime
51 films
Romance
40 films
Action
37 films
Horror
33 films
Adventure
27 films
Sci Fi
25 films
Mystery
24 films
USA
200 films
UK
55 films
France
20 films
Canada
13 films
Japan
5 films
Ireland
5 films
Germany
5 films
Sweden
4 films
China
3 films
New Zealand
3 films
English
221 films
French
31 films
Spanish
25 films
German
18 films
Italian
15 films
Japanese
15 films
Russian
14 films
Chinese
6 films
Cantonese
5 films
Swedish
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 91 Added 210

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jay’s most liked review

The Lighthouse

The Lighthouse

★★★★★

dinner with papaw tonight...❤️ he made 12 lobsters for all 6 wickies and only one showed. 😢 love him

More reviews

Jay’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

SPF-18
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

L'Observateur
Average weighted rating:

3.7

Films Jay watched in 2019

  • Wrong Turn 6: Last Resort
  • Saw VI
  • Little Women
  • Rocketman
  • Love Actually
  • Shrek 2
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Mean Streets
  • Ready or Not
  • Little Women
  • Casino
  • Honey Boy
  • Marriage Story
  • Prisoners
  • Game Night
  • The Irishman
  • Zodiac
  • Marriage Story
  • Let It Snow
  • The Departed
  • The Big Short
  • GoodFellas
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Vice
  • Doctor Sleep
  • Chef
  • Oldboy
  • The Wolf of Wall Street
  • The Laundromat
  • Blade Runner
  • You Were Never Really Here
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Good Time
  • Knives Out
  • Zombieland: Double Tap
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bad Education
  • The King
  • La La Land
  • Waves
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Marriage Story
  • Ford v Ferrari
  • Uncut Gems
  • Honey Boy
  • Ratatouille
  • The Lighthouse
  • Dirty Grandpa
  • Us
  • The Souvenir
  • Hustlers
  • Ad Astra
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • Tall Girl
  • Nightcrawler
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • It Chapter Two
  • Midsommar
  • The Social Network
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • When Harry Met Sally...
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The World's End
  • Parasite
  • The Nice Guys
  • The Purge: Anarchy
  • When Harry Met Sally...
  • Yesterday
  • Little Women
  • Oldboy
  • Drive
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Spider-Man: Far From Home
  • Green Room
  • Midsommar
  • Jojo Rabbit
  • The Matrix
  • The King's Man
  • Midsommar
  • Before Sunrise
  • The Big Sick
  • The Social Network
  • Midsommar
  • Princess Mononoke
  • Battle Royale
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Mamma Mia!
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Saw III
  • The Raid
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Scream
  • Anima
  • Lost in Translation
  • Child's Play
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Murder Mystery
  • Knock Knock
  • Gone Girl
  • Rocketman
  • Black Mirror: Smithereens
  • Booksmart
  • Ma
  • Chasing Happiness
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Boyz n the Hood
  • The Doors
  • Always Be My Maybe
  • Good Time
  • The Lighthouse
  • L'Observateur
  • Mr. Bean's Holiday
  • The Lighthouse
  • Matthias & Maxime
  • Inception
  • Trainspotting
  • Memoirs of a Geisha
  • Enemy
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Ocean's Eight
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Johnny English Reborn
  • Wine Country
  • John Wick: Chapter 2
  • Tolkien
  • The Place Beyond the Pines
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • SPF-18
  • No Country for Old Men
  • Avengers: Endgame
  • American Psycho
  • Charlie's Angels
  • Limitless
  • Hell or High Water
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Annihilation
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Hellboy
  • The Perfect Date
  • Whiplash
  • Drive
  • Rosemary's Baby
  • Dumbo
  • Django Unchained
  • Seven Psychopaths
  • Unicorn Store
  • Step Brothers
  • Joker
  • Widows
  • The Fault in Our Stars
  • Five Feet Apart
  • A Quiet Place
  • Phantom Thread
  • The Social Network
  • Us
  • Spring Breakers
  • The Big Short
  • The Lobster
  • Triple Frontier
  • Inside Llewyn Davis
  • The Front Runner
  • Green Book
  • Love Actually
  • Django Unchained
  • The Devil Wears Prada
  • Hereditary
  • The Greatest Showman
  • Skin
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Louder Than Bombs
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Death Proof
  • Juliet, Naked
  • Green Book
  • John Wick
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Serenity
  • Skate Kitchen
  • Alita: Battle Angel
  • Velvet Buzzsaw
  • Suspiria
  • Happy Death Day 2U
  • Isn't It Romantic
  • Blade Runner 2049
  • BlacKkKlansman
  • A Cinderella Story
  • In the Loop
  • High Flying Bird
  • Gone Girl
  • Whiplash
  • Wildlife
  • Polar
  • Before Midnight
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Velvet Buzzsaw
  • Widows
  • Se7en
  • First Reformed
  • The Social Network
  • Escape Room
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

See all 228

World map

Highly rated films Jay is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more