Highest rated films

  • Soul

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 14.8 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

In Bruges

Jan 1

Most Watched

Uncut Gems

5 times

Cats

3 times

Parasite

3 times

The Social Network

twice

Little Women

twice

Last Film

Charlie and the Chocolate Factory

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
97 films
Comedy
60 films
Thriller
47 films
Crime
40 films
Horror
37 films
Romance
25 films
Sci Fi
24 films
Action
23 films
Adventure
16 films
Fantasy
14 films
USA
142 films
UK
41 films
South Korea
7 films
Australia
6 films
Canada
6 films
France
6 films
Spain
6 films
Japan
5 films
Germany
4 films
Norway
2 films
English
164 films
French
19 films
Spanish
17 films
German
9 films
Korean
9 films
Japanese
8 films
Italian
7 films
Portuguese
5 films
Chinese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 82 Added 199

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jay’s most liked review

Shiva Baby

Shiva Baby

★★★★½

the most stressful jewish movie since uncut gems

More reviews

Jay’s most liked list

Lady Bird
20th Century Women
Miss Stevens

remembering reality

not your expected shitpost list from me! slice of life films less about escapism to remind you of normality while we feel so distant from it

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Ghost
Average weighted rating:

3.7

Films Jay watched in 2020

  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Social Network
  • The Personal History of David Copperfield
  • Flushed Away
  • Black Narcissus
  • Little Women
  • Soul
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Holiday
  • Scrooged
  • Phantom Thread
  • Love Actually
  • The Midnight Sky
  • Fred Claus
  • Catch Me If You Can
  • ariana grande: excuse me, i love you
  • The Grand Tour Presents: A Massive Hunt
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Bone Tomahawk
  • Falling Down
  • The Prom
  • Misha and the Wolves
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Green Inferno
  • Mank
  • [REC]
  • Hillbilly Elegy
  • Lovers Rock
  • Happiest Season
  • Mayhem
  • Good Morning
  • Run
  • Okja
  • The Quake
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Hellraiser
  • Still Walking
  • Wolf Creek 2
  • Possessor
  • The Hills Have Eyes
  • Sequin in a Blue Room
  • A Clockwork Orange
  • Shithouse
  • Breathless
  • Shiva Baby
  • On the Rocks
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • PVT Chat
  • Cinema Paradiso
  • Under the Silver Lake
  • The Skin I Live In
  • Barking Dogs Never Bite
  • Eddie the Eagle
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Heathers
  • Dazed and Confused
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • Roald Dahl's The Witches
  • The Uninvited
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Trial of the Chicago 7
  • Saint Maud
  • Would You Rather
  • Hubie Halloween
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Pulp Fiction
  • Knives Out
  • Enola Holmes
  • The Final Destination
  • Antebellum
  • The Devil All the Time
  • You've Got Mail
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tenet
  • Jackass Number Two
  • Ghost
  • The Peanut Butter Falcon
  • Tenet
  • The Dark Knight Rises
  • Re-Animator
  • The Dark Knight
  • Interstellar
  • Spree
  • Babyteeth
  • Inception
  • An American Pickle
  • Buried
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Kissing Booth 2
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Palm Springs
  • This Is the End
  • Scarface
  • The Place Beyond the Pines
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Defiant Ones
  • Her
  • Uncut Gems
  • Da 5 Bloods
  • Saw
  • Da 5 Bloods
  • Zodiac
  • If Beale Street Could Talk
  • Boyz n the Hood
  • Straight Outta Compton
  • Lady Bird
  • 13th
  • Unsettling Scenes
  • A Florida Melancholy
  • Cats
  • Nimic
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Let the Right One In
  • Capone
  • Tigertail
  • The Lodge
  • You Were Never Really Here
  • Emma.
  • Baskin
  • Bad Trip
  • Long Shot
  • Day of the Dead
  • Inception
  • 28 Weeks Later
  • Uncut Gems
  • SACERDOTISA
  • Waiting
  • Akira
  • The Weeknd: After Hours
  • There Will Be Blood
  • Evil Dead
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • Saw III
  • Steve Jobs
  • The Platform
  • Cats
  • The Hunt
  • The Social Network
  • Sonic the Hedgehog
  • Parasite
  • Quarantine
  • Uncut Gems
  • Sorry to Bother You
  • Saw
  • Color Out of Space
  • The Invisible Man
  • Guns Akimbo
  • Ocean's Eight
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • T2 Trainspotting
  • Ocean's Eleven
  • Logan Lucky
  • Snatch
  • Parasite
  • Scent of a Woman
  • Funny Games
  • Saw II
  • Parasite
  • Good Time
  • Little Women
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Uncut Gems
  • Assassin's Creed
  • Snowpiercer
  • Goldman v Silverman
  • The Two Popes
  • Uncut Gems
  • Memories of Murder
  • Eighth Grade
  • BlacKkKlansman
  • Cats
  • Heat
  • When Harry Met Sally...
  • In Bruges

World map

Highly rated films Jay is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more