Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Jackass Forever

    ★★★★

  • Gateways Grind

    ★★★★

  • Cha Cha Real Smooth

    ★★★½

  • Jackass 4.5

    ★★★½

  • Emily the Criminal

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★

  • Fresh

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • After Yang

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★

  • Face/Off

    ★★★★

  • High School Musical 2

    ★★★★

  • Hairspray

    ★★★★

  • Crash

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 18.6 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

The Worst Person in the World

Jan 2

Most Watched

The Worst Person in the World

3 times

Jackass 4.5

twice

Turning Red

twice

Face/Off

twice

The Power of the Dog

twice

Last Film

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

May 26

Genres, countries & languages

Comedy
40 films
Drama
39 films
Action
21 films
Thriller
19 films
Crime
19 films
Sci Fi
17 films
Romance
16 films
Adventure
12 films
Horror
11 films
Fantasy
10 films
USA
77 films
UK
12 films
Canada
6 films
France
5 films
Norway
4 films
Denmark
4 films
Greece
3 films
Sweden
3 films
Japan
2 films
Australia
2 films
English
87 films
Spanish
8 films
French
4 films
Norwegian
4 films
Cantonese
4 films
German
4 films
Chinese
3 films
Japanese
3 films
Russian
3 films
Latin
2 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 92

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jay’s most liked review

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

jk rowling in this is the awful grandma you no longer invite to christmas but have to facetime briefly because sadly she is the reason why everyone exists

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Tall Girl 2
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Social Network
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Copenhagen Does Not Exist

Films Jay watched in 2022

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Armageddon
  • Hairspray
  • Jackass 4.5
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Conversations with Friends
  • Senior Year
  • The Social Network
  • The Staircase
  • Jackass Number Two
  • Dogtooth
  • Everything Everywhere All at Once
  • The Package
  • She's the Man
  • X
  • Tour de Pharmacy
  • Jackass 4.5
  • Pet Sematary
  • Doctor Who: Legend of the Sea Devils
  • The Net
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Death on the Nile
  • High School Musical 2
  • Ömer the Tourist in Star Trek
  • High School Musical
  • Moon Knight
  • Fresh
  • The Bubble
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)
  • Austin Powers in Goldmember
  • CODA
  • Gateways Grind
  • Troll
  • The Dark Knight Rises
  • Persuasion
  • Deep Water
  • Swimfan
  • Windfall
  • Charli XCX: Alone Together
  • Crash
  • Leprechaun
  • The Adam Project
  • Turning Red
  • Turning Red
  • Nobody
  • Batman & Robin
  • Copenhagen Does Not Exist
  • Official Competition
  • Face/Off
  • AVP: Alien vs. Predator
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • The Power of the Dog
  • Nightmare Alley
  • Predator 2
  • The Addams Family
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • American Psycho
  • Texas Chainsaw Massacre
  • Marry Me
  • The Hunger Games
  • Licorice Pizza
  • The Worst Person in the World
  • Tall Girl 2
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • The Power of the Dog
  • All My Friends Hate Me
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Tinder Swindler
  • Jackass Forever
  • Jackass 3D
  • Cha Cha Real Smooth
  • Alice
  • Emily the Criminal
  • Am I Ok?
  • Sharp Stick
  • After Yang
  • Encanto
  • Little Women
  • Face/Off
  • Scream 4
  • Scream 3
  • The Matrix Resurrections
  • Scream 2
  • Scream
  • Sanctuary
  • The Tragedy of Macbeth
  • The Mask
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Fish Tank
  • The Worst Person in the World

World map

Highly rated films Jay is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • The Batman
  • Alcarràs
  • RRR
  • Aftersun
  • The Northman
  • Taylor Tomlinson: Look at You

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more