Sort by

Jay has logged 319 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★
Edit this entry  
13
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Edit this entry  
12
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Almost There

Almost There

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Racing Extinction

Racing Extinction

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Goldfoot and the Girl Bombs

Dr. Goldfoot and the Girl Bombs

1966
×
★★½
Edit this entry  
02
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine

Dr. Goldfoot and the Bikini Machine

1965
×
★★★
Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Edit this entry