Sort by

Jay has logged 33 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Breaking a Monster

Breaking a Monster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Above and Below

Above and Below

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beaver Trilogy Part IV

Beaver Trilogy Part IV

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
(T)ERROR

(T)ERROR

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Western

Western

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hot Sugar's Cold World

Hot Sugar's Cold World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Visit: An Alien Encounter

The Visit: An Alien Encounter

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Live from New York!

Live from New York!

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Iris

Iris

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Massacre Mafia Style

Massacre Mafia Style

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lost River

Lost River

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Our Day Will Come

Our Day Will Come

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spring

Spring

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Flight

Flight

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry