RSS feed for Jay
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Encino Man

Encino Man

1992
×
Edit this entry  
12
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tully

Tully

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Edit this entry  
29
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Premature

Premature

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry