Jayden has logged 213 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Enough

Enough

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Desert

Red Desert

1964
×
Read the review Edit this entry  
27
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry