Sort by

Jaymini has logged 383 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
20
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Henri Langlois: The Phantom of the Cinémathèque

Henri Langlois: The Phantom of the Cinémathèque

2005
×
Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Junior

Junior

2011
×
Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Host

The Host

2015
×
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Edit this entry  
06
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Freaks

Freaks

1932
×
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Maqbool

Maqbool

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Other Side

The Other Side

2015
×
Edit this entry  
24
Stop the Pounding Heart

Stop the Pounding Heart

2013
×
Edit this entry  
23
The Passage

The Passage

2011
×
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★½
Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Exiles

The Exiles

1961
×
Edit this entry  
17
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
Edit this entry  
15
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★½
Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Full Time

Full Time

2021
×
Edit this entry  
11
Trade Tattoo

Trade Tattoo

1937
×
Edit this entry  
11
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★
Edit this entry