Sort by

Jaymini has logged 53 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hands: The Life and Loves of the Gentler Sex

Hands: The Life and Loves of the Gentler Sex

1929
×
Edit this entry  
27
The Blot

The Blot

1921
×
★★★½
Edit this entry  
27
The New York Hat

The New York Hat

1912
×
Edit this entry  
27
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
27
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
Edit this entry  
25
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pressure

Pressure

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

1984
×
Edit this entry  
21
Proof

Proof

1991
×
★★½
Edit this entry  
20
Raising Victor Vargas

Raising Victor Vargas

2002
×
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flee

Flee

2021
×
Edit this entry  
15
The Afterlight

The Afterlight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
15
Petrov's Flu

Petrov's Flu

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Luzzu

Luzzu

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Divide

The Divide

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Marx Can Wait

Marx Can Wait

2021
×
Edit this entry  
11
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Hero

A Hero

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
The Dance

The Dance

2021
×
Edit this entry  
10
Two Friends

Two Friends

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shepherd

Shepherd

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Encounter

Encounter

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Money Has Four Legs

Money Has Four Legs

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Memory Box

Memory Box

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
Edit this entry