Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Skatetown, U.S.A.

Skatetown, U.S.A.

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paul

Paul

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Strays

Strays

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burnt Offering: The Cult of The Wicker Man

Burnt Offering: The Cult of The Wicker Man

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babyface

Babyface

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Deadly Weapons

Deadly Weapons

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Castle of Blood

Castle of Blood

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry