Sort by

Abbie has logged 377 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Influence

Under the Influence

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sarah T. - Portrait of a Teenage Alcoholic

Sarah T. - Portrait of a Teenage Alcoholic

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Snow Baby

The Abominable Snow Baby

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dixie Ray: Hollywood Star

Dixie Ray: Hollywood Star

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
Don't Answer the Phone!

Don't Answer the Phone!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mascara

Mascara

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malibu High

Malibu High

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pets

Pets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Best Friends

Best Friends

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Leather Boys

The Leather Boys

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Garage Girls

Garage Girls

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Off Hours

The Off Hours

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard Soap, Hard Soap

Hard Soap, Hard Soap

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Guide for the Married Man

A Guide for the Married Man

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Score

Score

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Illegal

Illegal

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Saved the World

The Man Who Saved the World

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Fleshpot on 42nd Street

Fleshpot on 42nd Street

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry