• Get Him to the Greek

    Get Him to the Greek

    ★★★

    I’ve always been in Russell Brand’s corner because my mum fancies the pants off him. He seems to get a fair amount of flack online, and in my opinion it’s wrongly deserved. He had a wild past, and his weird culty podcast as of late is definitely not to my tastes, but he seems like a genuinely nice bloke. In Get Him to the Greek, Brand is the saving grace. What could have become a terrible run-of-the-mill concept is elevated…

  • Jason Goes to Hell: The Final Friday

    Jason Goes to Hell: The Final Friday

    ★★½

    Happy Friday the 13th! I decided to celebrate the day by watching the only Jason film I haven’t yet seen besides the remake. Jason Goes to Hell: The Final Friday (god, what a long title) is a cheesy, silly experience. However, the plot itself is so ridiculous it’s hard to truly love it. It essentially gets everything wrong with what the Friday the 13th franchise was about. I understand they were eager to rejuvenate it after the lacklustre Jason Takes…

  • Mommie Dearest

    Mommie Dearest

    ★★★

    Mommie Dearest is a camp classic, and the scenes that made it iconic (WIRE HANGERS!!!) are hilarious to watch. Despite the unintentional comedy, I actually think that is has genuine merit in its attempt at drama and emotion, with a couple of the scenes of abuse being surprisingly hard to watch. The exaggerated performance from Dunaway either detracts or betters the film depending on your outlook. In my opinion, the result is a perfectly serviceable film. I didn’t have a…

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★½

    Vincent Gallo’s debut is a strange one. I had the plot of Buffalo ‘66 way off from what my brain had deducted based on random screenshots I’d seen online. I always thought this was a road-trip movie and it isn’t in the slightest. In a way, I found it to be a slightly more fucked up version of Lost in Translation. A story of two lost souls finding each other. Perhaps that’s just my pretentious side bleeding through!

    Christina Ricci…

  • Deliverance

    Deliverance

    ★★★½

    I always thought Deliverance was a horror film! Whilst it does have its fair share of horrific moments, it’s mostly an action film with some terrifically tense moments to match. I don’t really have an awful lot to write about this film. It’s enjoyable and a thrilling watch, but I can’t see why it was nominated for an Oscar. The acting is good all round and it definitely kept me entertained, but I can’t see myself revisiting this anytime soon.

  • Hannah Montana: The Movie

    Hannah Montana: The Movie

    ★★★

    Is it tragically sad or legendary that I decided to go see Hannah Montana: The Movie at the cinema alone this evening? I’m thinking the latter. None of my friends could get the evening off work, but it ended up being a brilliant experience because the audience at the Prince Charles Cinema were hilarious. 

    I saw this back in the cinema when I was 9 and I couldn’t remember anything about it since then, so it was great to rewatch…

  • The Blues Brothers

    The Blues Brothers

    ★★★

    Ultimately not really my sort of film, but the cast is absolutely stacked, and the final 30/40 minutes is a complete blast. I’ll show my age and reveal I learned of the Blues Brothers from Drake & Josh as a kid, and after finally watching it all these years later I was sorely disappointed to learn that they don’t actually sing Soul Man in this film, it was on SNL instead.

    Some funny moments landed for me, others not. The Tammy…

  • Husbands

    Husbands

    ★★★

    Trying to give Husbands a rating was far more difficult that I ever would’ve expected. In fact, I thought about not rating it at all, but I haven’t done that once since joining Letterboxd. It just doesn’t seem right to me not rating a movie.

    Ultimately, Husbands is about friendship. But the men portrayed in this film quite literally made my skin crawl. This is an incredibly uncomfortable way to spend 140 minutes, and despite never once feeling bored or…

  • Man Bites Dog

    Man Bites Dog

    ★★★★½

    I feel so lucky to have seen Man Bites Dog at the BFI Southbank today! I know this film has a big cult status and gets good reviews on here, but I was hesitant as to whether it would reach my expectations. The premise is totally up my alley, and I’m pleased to say that I had a completely brilliant time with this! The mix of black comedy and genuine bleak moments are balanced perfectly, and I adored how real…

  • Ransom for a Dead Man

    Ransom for a Dead Man

    ★★★½

    Fairly similar in tone and themes to the original TV movie, the pilot for Columbo, Ransom for a Dead Man is a fun nugget of 1970s entertainment. Full of delightful 70s fashion, creative use of the camera, and some wonderful back and forth between Peter Falk and Lee Grant, this is a great start to the iconic series! Columbo being scared of flying and loving chilli are charming additions to his character. I’m intrigued to see how the show progresses…

  • Prescription: Murder

    Prescription: Murder

    ★★★½

    This is my first ever experience with Columbo! I’ve literally never even seen a clip of it or anything. After loving Peter Falk’s performance in Mikey and Nicky, I thought I should check out what he’s arguably most famous for, and I’m glad I did. I decided to start with the initial TV movie - I’m always a fan of watching stuff like this chronologically. I hear that Columbo’s character is slightly different in this to how he would later…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    Another impressive, masterful film from Robert Eggers! Although not as concise and as subtly genius as The Witch, the grand, sprawling atmosphere of The Northman is very fitting for the brutality and epic nature of Norse mythology. I’m not entirely familiar with Viking beliefs, but I have a general gist for it having played Assassin’s Creed: Valhalla, so I didn’t find myself confused by the narrative. In fact, I think it’s pretty easy to pick up the story even if…