Jay has logged 38 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankie

Frankie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
20
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
For My Alien Friend

For My Alien Friend

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Excuse Me Miss, Miss, Miss

Excuse Me Miss, Miss, Miss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Hundred and One Butterflies

A Hundred and One Butterflies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Here, Here

Here, Here

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Judy Free

Judy Free

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spid

Spid

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Tokwifi

Tokwifi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl and the Gun

The Girl and the Gun

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Realm

The Realm

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Remembering Philippine Cinema

Remembering Philippine Cinema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry