Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
11
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yeelen

Yeelen

1987
×
Read the review Edit this entry  
22
She Paradise

She Paradise

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Copshop

Copshop

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bones

Bones

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry