Sort by

JayQ has logged 156 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sabotage

Sabotage

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Altman

Altman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Double

The Double

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
In a World...

In a World...

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry