Sort by

Jay has logged 551 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anvil! The Story of Anvil

Anvil! The Story of Anvil

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Applesauce

Applesauce

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Violet

Violet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Summer of Blood

Summer of Blood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Androids Dream

Androids Dream

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
All Eyez on Me

All Eyez on Me

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deep Crimson

Deep Crimson

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Porto

Porto

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry