RSS feed for Jakob
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
APEX: The Story of the Hypercar

APEX: The Story of the Hypercar

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gold

Gold

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Edit this entry