Sort by

Jacqueline has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nine

Nine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Personal Velocity

Personal Velocity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pepi, Luci, Bom

Pepi, Luci, Bom

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Matador

Matador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry