Sort by

jbancroft815 has logged 221 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reds

Reds

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry