Sort by

Julius has logged 38 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vinyl

Vinyl

1965
×
★★½
Edit this entry  
29
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★
Edit this entry  
28
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★½
Edit this entry  
27
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★½
Edit this entry  
26
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Six Cents in the Pocket

Six Cents in the Pocket

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Being

The Being

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fountain

The Fountain

2007
×
Edit this entry  
13
Hooker on Campus

Hooker on Campus

2007
×
★★
Edit this entry  
13
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Edit this entry  
12
Report from Millbrook

Report from Millbrook

1966
×
Edit this entry  
12
Two Bagatelles

Two Bagatelles

1953
×
Edit this entry  
12
Windows

Windows

1975
×
Edit this entry  
12
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★½
Edit this entry  
10
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Opera

Opera

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★½
Edit this entry  
07
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★½
Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry