Sort by

Jamelle has logged 252 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw III

Saw III

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
Battleship

Battleship

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★
Edit this entry  
05
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Client

The Client

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★½
Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Amistad

Amistad

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry