Sort by

Jamelle has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leprechaun 3

Leprechaun 3

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
★★
Edit this entry  
21
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Package

The Package

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
01
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Citizen Hearst

Citizen Hearst

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
The Last Mercenary

The Last Mercenary

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vampires

Vampires

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry