JC13 has logged 148 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry