JC13 has logged 580 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stanley Kubrick's Boxes

Stanley Kubrick's Boxes

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder!

Murder!

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Traumnovelle

Traumnovelle

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry