JC13 has logged 60 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Topaz

Topaz

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tetro

Tetro

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry