JC13 has logged 53 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry