RSS feed for JC13

JC13 has logged 70 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Malena

Malena

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry