RSS feed for Jason
  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★

    Lotso is a REALLY dark character, and toy villains feel out of sync with what the movies do best. And I think the color script is trying to do too much heavy lifting, it overshadows the funny bits in the middle third and makes it all feel uniformly grim.
    The ending gets me every time, though.

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★

    Mary Poppins drops everything and launches into a full cabaret number while one of the children gets kidnapped by a cartoon wolf and we’re still supposed to think she’s the worlds greatest nanny???

  • Mary Poppins

    Mary Poppins

    ★★★★

    Forgot how much the back half of this film revolves around tuppence

  • Michael Clayton

    Michael Clayton

    ★★★★½

    “Give me $50 worth. Just drive.”

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★★½

    I can still recite every line from this movie from memory.

  • Sully

    Sully

    ★★★★

    A HUNDRED AND FIFTY FIVE SOULS

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★½

    Karen Gillan once again putting in WORK. These movies are just delightful I don’t really know what else to say.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    If you’re gonna write an epilogue this is about as good as you can get.

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★½

    This movie has no business being this fun. Karen Gillan is putting in WORK.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    STRESSFUL. Definitely need to watch this again.

  • Widows

    Widows

    ★★★★

    Feels kinda scattered but that cast is undeniable.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    I thought this might lose something on a rewatch but hoo boy it does NOT.