jackson has logged 150 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clapping for the Wrong Reasons

Clapping for the Wrong Reasons

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ant Head

Ant Head

2018
×
Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Longest Summer in America

The Longest Summer in America

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Frolic

Frolic

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Flower Boy: A Conversation

Flower Boy: A Conversation

2018
×
Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Double Down

Double Down

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clapping for the Wrong Reasons

Clapping for the Wrong Reasons

2013
×
Read prior review Edit this entry  
13
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry