Sort by

Michał has logged 44 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Symphony No. 42

Symphony No. 42

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
30 Door Key

30 Door Key

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Departure

Departure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★
Edit this entry  
18
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★
Edit this entry  
17
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Gods

Gods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Edit this entry  
11
Final Cut: Ladies and Gentlemen

Final Cut: Ladies and Gentlemen

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Hatred

Hatred

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★½
Edit this entry  
05
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Equals

Equals

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Soar

Soar

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Home Sweet Home

Home Sweet Home

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Memory Box

Memory Box

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Miracle Fish

Miracle Fish

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Logorama

Logorama

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry