RSS feed for Jeremy
  • Fyre

    Fyre

    ★★★

    Fascinating story, flimsy documentary.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    Literally the best Spider-Man movie.

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    This is not only a beautiful film to watch, but also to listen to. I've had surround speakers in my living room for almost a year now, and watching this movie was the first time I was really, really glad to have them. Every scene is teeming with life, and with a good sound system you can hear it going on all around you.

  • Headshot

    Headshot

    ★★★

    The story is as generic as the title, but it still has some satisfyingly gruesome action in it. Watch The Night Comes for Us instead if you haven't already, though; it has so much over-the-top action in it that it makes this movie look like two hours of of tickle fights.

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I can't believe the box the birds were in the whole time... was my heart.

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★½

    This is one of those movies you'll wish had gotten less relevant over time instead of immensely more relevant.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

    Thought I was going to be watching Cumberbatch. Disappointed.

  • Sonic Christmas Blast

    Sonic Christmas Blast

    ½

    Boy, I sure do hate that this exists.

  • Santa Claus Conquers the Martians

    Santa Claus Conquers the Martians

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Hooray for Santy Claus.

  • Tig Notaro: Happy To Be Here

    Tig Notaro: Happy To Be Here

    ★★★★

    You may or may not get to see the Indigo Girls at the end of it.

  • Hannah Gadsby: Nanette

    Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

    I avoided watching this for a long time because it got so hyped up that I figured I would probably just be mildly disappointed. I'm glad to say I was wrong.

  • Killer Fish

    Killer Fish

    Oof.