Jordan has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
24
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Battle of the Coral Sea

Battle of the Coral Sea

1959
×
★★½
Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
To Joy

To Joy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Edit this entry  
10
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Edit this entry  
08
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Edit this entry  
26
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Edit this entry  
25
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
M

M

1931
×
★★★
Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carl G. Jung by Jerome Hill or Lapis Philosophorum

Carl G. Jung by Jerome Hill or Lapis Philosophorum

1991
×
Edit this entry  
02
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django

Django

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
15
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry