Jordan has logged 21 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django

Django

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Edit this entry  
15
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
15
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
14
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Orientation: A Scientology Information Film

Orientation: A Scientology Information Film

1996
×
Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Edit this entry  
12
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Master: Back Beyond

The Master: Back Beyond

2013
×
Edit this entry  
09
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shame

Shame

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry