Sort by

Jordan has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★½
Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Classic Albums: Fleetwood Mac - Rumours

Classic Albums: Fleetwood Mac - Rumours

2001
×
Edit this entry  
06
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thirty Seconds Over Tokyo

Thirty Seconds Over Tokyo

1944
×
★★
Edit this entry  
01
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★
Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Edit this entry  
04
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Local Boy Makes Good

Local Boy Makes Good

1931
×
★★
Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Notte

La Notte

1961
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
16
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beckett

Beckett

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry