Josh has logged 200 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pavement

The Pavement

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry