RSS feed for Josh

Josh has logged 40 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Yellow Birds

The Yellow Birds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wall

The Wall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A War

A War

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Korengal

Korengal

2014
×
Edit this entry  
06
Restrepo

Restrepo

2010
×
Edit this entry  
26
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry